Wzmacniaj mięśnie grzbietu podczas marszu!

Gdy zaczynasz uprawiać szybki marsz, zwracasz uwagę na prawidłowe przetaczanie stopy, wahadłowy ruch rąk i rytmiczny oddech... Czy jednak zainteresowałeś się już postawą ciała? Aktywny marsz to bardzo dobry sposób na wzmocnienie mięśni grzbietu i pozbycie się bólu pleców. Dowiedz się, dlaczego...

Chodź prawidłowo, aby wzmacniać mięśnie grzbietu.

Aktywny marsz to nieforsowna forma aktywności, która wzmacnia całe ciało, również grzbiet. Wiele uprawiających tę dyscyplinę osób stwierdza, że eliminuje ona bóle pleców.

To przypadek Emmanuela Lassalle, chodziarza długodystansowego, którzy dzięki marszowi pozbył się nękającej go przypadłości: « Zacząłem uprawiać szybki marsz w następstwie doznanego urazu. W tych czasach praktycznie 4 razy do roku dopadało mnie lumbago. Po kilku miesiącach ataki bólu ustąpiły. »

Aktywny marsz to również sport znacznie bardziej łagodny niż dyscypliny, w skład których wchodzi bieganie. Podczas szybkiego marszu obciążenie, którego doznajesz, wynosi tyle, ile ciężar Twojego ciała x 1,5, natomiast w trakcie biegania odpowiada ono trzykrotności Twojej wagi! Dla pleców to znacząca różnica…

Pamiętaj jednak, że czerpane z chodzenia korzyści zależą od postawy ciała i od sposobu wykonywania ruchów.

Opuść barki.

Ruchy właściwe dla szybkiego marszu powinny być wykonywane w sposób jak najbardziej naturalny, na pełnym luzie.

Rozluźnij się, aby wyeliminować rozmaite napięcia, i opuść barki, aby mogły się swobodnie poruszać.

Zachowaj proste plecy.

Nie garb się! Plecy muszą być wyprostowane, aby kręgosłup mógł układać się prawidłowo podczas marszu. Twoja szyja i głowa powinny tworzyć linię prostą z tułowiem.

« Uważaj również, aby nie uwydatniać naturalnego wygięcia, wypychając pośladki do tyłu! », dodaje Emmanuel Lassalle.

Patrz prosto przed siebie.

Podbródek powinien znajdować się w pozycji równoległej do podłoża. Skieruj wzrok daleko przed siebie. Szybko przekonasz się zresztą, że pozycja ta pomaga Ci zachować proste plecy i ułatwia oddychanie.

Ustabilizuj biodra.

Postawa wyjściowa została przyjęta. Chodzi teraz o to, aby utrzymać ją podczas marszu. To rola bioder, które powinny poruszać się od przodu do tyłu.

Gdy prawa noga idzie do przodu, jej ruch powinien przedłużać się aż do biodra. Pozwala to ograniczyć wstrząs powodowany zetknięciem stopy z podłożem i chroni w ten sposób plecy.

Niezależnie od odczuwanego podczas chodzenia komfortu stabilne biodra gwarantują również prawidłową pracę mięśni pośladków i brzucha.

« A propos! Pamiętaj, aby podczas marszu nie spinać pośladków. Powoduje to bowiem napięcie w dolnej części pleców i usztywnienie kręgosłupa », przestrzega Emmanuel Lasalle.

Zwiększ prędkość aktywnego marszu.

Aby chodzić szybciej, pohamuj odruch polegający na pochylaniu się do przodu. W przeciwnym razie jedynym jego efektem będzie przedwczesne zmęczenie mięśni grzbietu i ból karku…

Skieruj raczej wzrok w punkt na ziemi około 20 metrów przed sobą.

Nie niepokój się, jeśli na początku odczuwasz pewien dyskomfort podczas marszu: zaniedbywane latami w wyniku nieprawidłowej postawy ciała mięśnie powoli nabiorą wprawy. To przejściowy problem, z którym poradzisz sobie, rozciągając w trakcie treningu barki, grzbiet i szyję.

To tyle teorii, teraz czas na praktykę. Ruszaj na swoje ulubione trasy marszowe!

 

 

 

Korzyści z chodzenia

Dlaczego mówi się, że aktywny marsz jest sportem kompletnym? Aktywny / szybki marsz nie ogranicza się do wzmacniania mięśni kończyn dolnych. Nie tylko angażuje uda i mięśnie pośladków, lecz także wzmacnia ogół górnych partii ciała, w szczególności zaś ramiona i mięśnie brzucha.

Techniki i wskazówki

Jeanick Landormy, coach sportowy wyspecjalizowany w technikach chodzenia, a jednocześnie trener chodu sportowego, udziela porad technicznych i praktycznych, które pomogą Ci nauczyć się chodzić prawidłowo. Dzięki znajomości kluczowych zasad będziesz mógł stać się sportowcem, którym zawsze chciałeś być !

Techniki i wskazówki

Szukając nowych wrażeń związanych z aktywnym marszem, postanowiłeś zwiększyć tempo ? Dzięki chodziarzowi, Emmanuelowi Lassalle, odkryjesz techniki, które pomogą Ci udoskonalić sposób uprawiania szybkiego marszu i wrzucić wyższy bieg. Dodaj energii swoim treningom !

GORA STRONY