Wykorzystaj optymalnie zdrowotne atuty aktywnego marszu - sportu wytrzymałościowego z prawdziwego zdarzenia!

Zostało medycznie dowiedzione, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do tego, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie na darmo mówi się, że « sport to zdrowie ». Nie możesz się zdecydować, jaką dyscyplinę sportu wybrać? Charles Aisenberg, lekarz medycyny sportowej współpracujący z francuskim instytutem INSEP, zaleca szybki marsz jako sposób na to, aby zadbać o swoje zdrowie.

Zdrowotne korzyści z uprawiania aktywnego marszu w trybie wytrzymałościowym

W sporcie każdy kieruje się swoimi motywacjami. Niektórzy uprawiają aktywny marsz, aby schudnąć, inni po to, aby pozbyć się stresu lub po prostu oderwać się od codzienności i sprawić sobie przyjemność.
 
Wszyscy natomiast, nawet o tym nie wiedząc, dbają w ten sposób o swoje zdrowie!
 
Jak wyjaśnia Charles Aisenberg, lekarz medycyny sportowej współpracujący z francuskim instytutem INSEP (Institut national du Sport, de l’Expertise et de la Performance) aktywny i szybki marsz niesie z sobą liczne korzyści:
« Uprawianie sportu chroni przed nadciśnieniem tętniczym oraz przed nadwagą - czynnikami sprzyjającymi chorobom układu sercowo-naczyniowego. Pozwala również wzmocnić układ odpornościowy i pomaga walczyć z osteoporozą ».
 
Aby w pełni czerpać z aktywnego marszu wszystkie te korzyści, musisz uprawiać go w trybie wytrzymałościowym, co oznacza, że trening powinien trwać dłużej niż 30 minut.

 
 

Sport wytrzymałościowy czy siłowy? Różne oddziaływanie na zdrowie.

Charles Aisenberg dokonuje rozdziału między efektami wytrzymałościowej aktywności fizycznej i efektami aktywności siłowej. Jakie są między nimi różnice?
 
W trybie wytrzymałościowym: wysiłek układu sercowo-naczyniowego utrzymywany jest na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas. 45-minutowy aktywny marsz sprzyja regularnemu dostarczaniu tlenu. Wysiłek ten pobudza do pracy serce i oczyszcza tętnice. Co ważne, mobilizuje również tłuszcze w celu zasilania mięśni oraz umożliwienia Ci dłuższego treningu.
 
W trybie siłowym: wysiłek układu sercowo-naczyniowego jest krótki i gwałtowny. Na przykład podczas biegu na 400 m pracujesz mniej więcej na bezdechu, nie umożliwiając takiego dopływu tlenu, z jakim mamy do czynienia w trakcie szybkiego marszu.
 
Jak widzisz,  najlepsze dla zdrowia jest regularne uprawianie sportu wytrzymałościowego. Aktywny marsz, łagodna i nieobciążająca stawów dyscyplina, łączy w sobie wszystkie zalety biegania bez jego wad.
 

Wytrzymałość czy siła: jak ćwiczyć podczas aktywnego marszu?

Aby w praktyce stwierdzić, czy ćwiczysz w trybie wytrzymałościowym czy też siłowym, obserwuj swoje tętno. « Ściślej rzecz ujmując: procent tętna maksymalnego (HR max) w trakcie wysiłku », dodaje Charles Aisenberg. 
 
-       Aktywność wytrzymałościowa sytuuje się na poziomie 60 - 75% tętna maksymalnego.
-       Aktywność siłowa sytuuje się na poziomie 75 - 95% tętna maksymalnego.
 

 
Do treningów wytrzymałościowych wprowadź trochę interwałów (ćwiczeń o charakterze siłowym), aby skumulować korzyści wynikające z obu rodzajów wysiłku. W perspektywie krótko i długoterminowej docenisz wpływ aktywnego marszu na swoje ciało. Pomoże Ci to zachować motywację niezależnie od pory roku!

 

Korzyści z chodzenia

Aktywny marsz to sport prosty i przystępny dla każdego. A jednak z jego uprawiania wynika wiele korzyści, które przyczyniają się do poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego.

Korzyści z chodzenia

Dlaczego mówi się, że aktywny marsz jest sportem kompletnym? Aktywny / szybki marsz nie ogranicza się do wzmacniania mięśni kończyn dolnych. Nie tylko angażuje uda i mięśnie pośladków, lecz także wzmacnia ogół górnych partii ciała, w szczególności zaś ramiona i mięśnie brzucha.

Korzyści z chodzenia

Lekarze i specjaliści do spraw zdrowia zgadzają się co do tego, że szybki marsz to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów: pozwala mięśniom spalać kalorie, sięgając do zapasów tłuszczu. Czy wiesz jednak, ile czasu trzeba, aby w sposób trwały stracić na wadze?

GORA STRONY