Comment s’équiper pour pratiquer la marche nordique ?

W co się zaopatrzyć, aby uprawiać nordic walking?

Masz ochotę spróbować swoich sił w nordic walking? Ta forma aktywności fizycznej nie wymaga dużego wyposażenia! Para kijków, odpowiednie buty do nordic walking, odzież sportowa i mały plecak całkowicie wystarczą. Nie pozostaje Ci więc nic innego, jak wyposażyć się prawidłowo i wyruszyć na pierwsze treningi nordic walking!

1 - Kijki do nordic walking

Co stanowi kluczowy element wyposażenia do nordic walking? Kijki! Dyscyplina ta wymaga posługiwania się dwoma kijkami, które wspierają ruchy wykonywane podczas marszu. To właśnie kijki do nordic walking pomagają Ci się odpychać i pobudzają do pracy górne partie ciała.

Zanim opanujesz technikę nordic walking i zaczniesz wykonywać prawidłowe ruchy, powinieneś wiedzieć, jak wybrać kijki do nordic walking. Kijki wybieramy bowiem stosownie do swojego poziomu. Początkującemu użytkownikowi, który uprawia nordic walking 1 albo 2 razy w miesiącu, całkowicie wystarczą kijki aluminiowe ze stalową końcówką. Osoby uprawiające tę dyscyplinę regularnie mogą wybrać kijki karbonowe, posiadające końcówkę z wolframu.

Obejrzyj film, aby zrozumieć, jak prawidłowo używać kijków do nordic walking i skorzystaj z naszych porad!

2 - Giętkie buty do nordic walking

Podczas treningu nordic walking stopa wykonuje specyficzny i techniczny ruch. Składają się na niego 3 fazy: postawienie pięty, przetoczenie stopy i odepchnięcie od palców. Buty do nordic walking muszą więc być odpowiednio giętkie, aby wspierać przetaczanie stopy.

Jeśli chodzisz po drogach gruntowych, które bywają wilgotne i rozmokłe, zwróć uwagę na przyczepność podeszwy, aby się nie poślizgnąć!

3 - Odzież sportowa

Aby zacząć przygodę z nordic walking, nie musisz kupować specjalnego stroju. Na treningi nordic walking wybierz odzież sportową, która będzie jednocześnie lekka i wygodna. Ważne, żebyś czuł się w niej swobodnie i mógł wykonywać obszerne ruchy: strój nie może krępować ramion i barków.

Załóż dopasowane legginsy, aby uniknąć ocierania (zimą spodnie do biegania, a latem lekkie spodenki - jeśli istnieje taka potrzeba), techniczną koszulkę oddychającą, sportowe skarpetki, a jeśli zanosi się na deszcz - kurtkę wodoodporną… W pogodne dni nie zapomnij o czapce z daszkiem i okularach przeciwsłonecznych!

4 - Mały plecak

Podczas sesji nordic walking plecak jest niezbędny! Możesz do niego włożyć butelkę z wodą i przekąskę, która dostarczy Ci energii. Nigdy nie wychodź na trening bez wody: pamiętaj, że nawadnianie organizmu ma w sporcie kluczowe znaczenie, niezależnie od tego, jaką dyscyplinę uprawiasz.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z nordic walking, przeczytaj artykuł opisujący 5 błędów, których powinieneś unikać. Znajdziesz w nim wiele praktycznych informacji, bardzo przydatnych podczas pierwszych treningów!

GORA STRONY