Uprawiaj aktywny marsz - to dobre dla serca!

Aktywny marsz, jako łagodna i wytrzymałościowa dyscyplina, pobudza do pracy wiele mięśni, w tym również mięsień sercowy. Uprawiając regularnie aktywny lub szybki marsz, poprawiasz swoje samopoczucie i wzmacniasz serce. Zapobiegasz w ten sposób chorobom układu sercowo-naczyniowego, które stanowią najczęstszą przyczynę śmierci we Francji.

Przyjrzyjmy się z bliska formie aktywności, którą wziąłeś sobie do serca!

Zapanować nad ciśnieniem tętniczym poprzez szybki marsz

Czujesz, że powinieneś wziąć się za swoje zdrowie? Zacznij chodzić! Aktywny marsz to źródło licznych korzyści, od obniżenia ciśnienia i pozbywania się stresu poczynając.

To ważny aspekt, jak podkreśla Charles Aisenberg, lekarz medycyny sportowej współpracujący z francuskim instytutem INSEP (Institut national du Sport, de l’Expertise et de la Performance). « Regularne uprawianie sportu (takiego jak aktywny lub szybki marsz - uwaga redakcyjna) pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze o 10 mm. »

Kontrolować cukrzycę, uprawiając aktywny marsz

Uprawianie aktywnego marszu przyczynia się również do zapobiegania cukrzycy typu 2.

« Aktywność sportowa pozwala uniknąć tej choroby w prawie 60% przypadków u osób w stanie przedcukrzycowym », zauważa Charles Aisenberg. Pozwala nawet « ograniczyć zakres leczenia farmakologicznego i opóźnić komplikacje u osób już chorych na cukrzycę ». 

Szybki marsz a dobry cholesterol

Inna ukryta korzyść, jaką daje Twój ulubiony sport: poprawa profilu lipidowego. Innymi słowy aktywny marsz pozwala zredukować zły cholesterol na rzecz dobrego!

Szybki marsz a utrata wagi: naczynia połączone!

W połączeniu z odpowiednią dietą sportowa wersja chodzenia pomaga kontrolować wagę. Pokonując kolejne kilometry, czerpiesz energię z tkanki tłuszczowej zgromadzonej na brzuchu i wysmuklasz sylwetkę. 

Podczas marszu słuchaj swego serca, bo warto!

Serce, będące prawdziwym barometrem Twojego stanu zdrowia, nadaje rytm sesjom aktywnego marszu. Jeśli bije za szybko (wysokie tętno), jesteś zdyszany i szybko się męczysz.

Rozwiązanie? Połącz regularne treningi z odpowiednim dawkowaniem wysiłku.

W miarę wykonywania kolejnych treningów tętno spoczynkowe obniży się. Zaobserwujesz również, że podczas wysiłku rośnie wolniej i w mniejszym stopniu. Serce staje się coraz silniejsze, co pozwala zwiększać średnią prędkość marszu podczas coraz bardziej intensywnego wysiłku.

Charles Aisenberg zaleca skądinąd uprawianie aktywnego marszu przez co najmniej 20 minut każdorazowo, 3 dni w tygodniu, z tętnem na poziomie od 50 do 75 % tętna maksymalnego (HR max).

Aby sprawdzić, ile wynosi Twoje tętno maksymalne, możesz wykonać test wysiłkowy u lekarza lub obliczyć je samemu. Dokonaj następującego rachunku: od wartości 220 odejmij swój wiek, jeśli jesteś mężczyzną; od wartości 226 odejmij swój wiek, jeśli jesteś kobietą.

Połączenie wszystkich atutów aktywnego marszu pozwala znacząco poprawić ogólne funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Zostało to dowiedzione, a nawet zmierzone: u pacjentów dotkniętych chorobą niedokrwienną serca (chorobą wieńcową) umiarkowana aktywność fizyczna ogranicza śmiertelność o prawie 35%!

Więc jak? Jesteś gotowy wzmocnić serce, aby poprawić swój stan zdrowia?

Korzyści z chodzenia

Lekarze i specjaliści do spraw zdrowia zgadzają się co do tego, że szybki marsz to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów: pozwala mięśniom spalać kalorie, sięgając do zapasów tłuszczu. Czy wiesz jednak, ile czasu trzeba, aby w sposób trwały stracić na wadze?

GORA STRONY