Rozwój stóp u dziecka: jak odpowiedzieć na związane z nim potrzeby?

Od urodzenia do wieku dorosłego... Wiele czasu upłynie, zanim stopa dziecka w pełni się ukształtuje. Budowa i potrzeby stóp zmieniają się w miarę, jak dziecko rośnie, od momentu, gdy zaczyna chodzić. Dowiesz się tutaj, jak zapewnić najlepsze warunki rozwoju stopom swojego dziecka: od 0 do 15 lat!

 Dziecko nie jest dorosłym w miniaturce: początkowo rozwija swoje zdolności motoryczne i uczy się poruszać dzięki refleksom. Stopniowo uczy się panowania nad swoimi ruchami, a w szczególności nad sztuką chodzenia.

Od 0 do 2 lat: niemowlak stara się utrzymać równowagę.

Gdy dziecko jest już w stanie utrzymać pozycję stojącą, zaczyna poruszać się w przód, kierując przed siebie cały ciężar ciała. W tym wieku do przodu podąża przede wszystkim głowa, następnie całe ciało, wreszcie stopy. Stawiając stopę płasko w celu odzyskania równowagi, dziecko może uniknąć upadku i stawiać kolejne kroki, nie przetaczając stopy od pięty do palców.

W tym okresie stopa jest płaska i grubiutka: jej wysklepienie, kości i mięśnie kształtują się stopniowo.

Od 2 do 7 lat: dziecko uczy się chodzić jak dorosły.

Dziecko uczy się stopniowo chodzenia w każdym kierunku, zarówno w górę, jak i w dół. To okres, w którym intensywnie rozwija swoje zdolności motoryczne. Jego ruchy nabierają coraz większej precyzji, zalecana jest więc maksymalna aktywność!

Jest to faza nabywania wiedzy, w trakcie której dziecko tworzy swój katalog ruchowy. Stopa nabiera mięśni, kształtują się jej kości i wysklepienie.

Jakie buty wybrać, aby wspierać rozwój stopy dziecka?

W wieku od 2 do 7 lat powinno się jak najmniej ingerować w obszar między podłożem a stopą dziecka, aby stworzyć mu warunki sprzyjające kształtowaniu mięśni i nauce. To najlepszy sposób na prawidłowe umięśnienie stopy i na jej optymalny rozwój.

Zaleca się wtedy wybór lekkich butów bez amortyzacji, z płaską podeszwą oraz z maksymalną przyczepnością i elastycznością, aby dziecko mogło poruszać się swobodnie po każdym rodzaju podłoża.

Od 7 do 15 lat: towarzyszyć dziecku w drodze do dorosłości.

Począwszy od 7 roku życia układ kostny jest ustabilizowany, a mięśnie wchodzą w fazę pełnego wzrostu. Dziecko zaczyna wykorzystywać optymalnie całą nabytą uprzednio wiedzę. Wraz z rozwojem zmieniają się jego potrzeby: dziecko nabiera masy ciała, rośnie i powoli zaczyna potrzebować systemu amortyzacji, który uniesie jego ciężar.

Trzeba wtedy dopilnować, aby nie odczuwało bólu na poziomie pięty, i sprawdzić u podologa, czy jego stopy rozwijają się prawidłowo, stosownie do wzrostu i przybierania na wadze, które jest czymś całkowicie normalnym.

  • Rozwiązanie odpowiadające nowym potrzebom dziecka polega na dodaniu w jego butach wkładki wyposażonej w system amortyzacji.

Dziękujemy pracownikom Centrum Badań Decathlon za podzielenie się z nami posiadaną wiedzą.

 

Buty
choisir_chaussures_enfants_newfeel

Wybór butów dla dziecka to prawdziwa łamigłówka? Abstrahując od koloru i strony estetycznej, zajmiemy się tutaj 5 zasadniczymi pytaniami, jakie musisz sobie zadać przed zakupem, aby podjąć właściwą decyzję.

GORA STRONY