header_1

Dlaczego do aktywnego marszu potrzebne są specjalne buty ?

Uprawiając aktywny marsz, masz do czynienia ze specyficznym dla tego sportu ruchem przetaczania stopy. Buty do szybkiego marszu są zaprojektowane w taki sposób, aby ułatwić ten ruch wykonywany od pięty do palucha i składający się z 3 etapów:

  1. Stopa przetacza się od pięty: stawiasz piętę, która amortyzuje kontakt z podłożem i wspiera pierwszą fazę propulsji
  2. Po zetknięciu pięty z podłożem następuje pełne przetoczenie ogółu stawów stopy, przy czym kontakt z podłożem cały czas jest zachowany
  3. W następnej kolejności odpychasz się energicznie od podłoża, doprowadzając stopę aż do palucha: to druga ważna faza propulsji, która pozwala przemieszczać się do przodu i zwiększyć moc ruchu

Ten sposób przetaczania stopy stanowi podstawę aktywnego marszu. Jeżeli chcesz chodzić prawidłowo i mieć pewność, że wykonujesz prawidłowe ruchy, zapoznaj się z naszym artykułem: Prawidłowy ruch stop.

Jakie są potrzeby twoich stóp podczas aktywnego marszu ?

Buty do aktywnego marszu zaprojektowane są w taki sposób, aby ułatwić to przebiegające w trzech etapach przetaczanie stopy i odpowiedzieć na potrzeby osoby uprawiającej marsz. Potrzebami tymi są: 

Amortyzacja

Mniejsza niż w przypadku biegania. Podczas szybkiego marszu podeszwa musi zamortyzować obciążenie wynoszące tyle, ile ciężar Twojego ciała x 1-1,5. W trakcie biegania obciążenie, jakie musi zostać pochłonięte przez podeszwę przy każdym kroku, odpowiada dwu- a nawet trzykrotności Twojej wagi. Potrzebujesz więc odpowiednio dostosowanej amortyzacji


Trzymanie i stabilność

Pozwalające stawiać stopy równo, zgodnie z kierunkiem ruchu, ponieważ podczas aktywnego marszu jedna ze stóp zawsze pozostaje w kontakcie z podłożem.

 


Elastyczność

Sprzyjająca prawidłowemu przetaczaniu stopy od pięty aż do palucha.

 

Oddychalność

Aby uniknąć pocenia się podczas intensywnego marszu, potrzebujesz butów z cholewką wykonaną z przewiewnego materiału, takiego jak siateczka mesh 3D.

 

Wzmocnienie

Ponieważ odpychasz się od podłoża, wywierając nacisk na paluch, potrzebujesz butów, które będą wzmocnione w tym miejscu.

 


Strefa przyczepności

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort chodzenia nawet w mokrym terenie, potrzebujesz butów z podeszwą zewnętrzną o dobrej przyczepności, taką jak podeszwa z kauczuku.

 

Jak widać, podczas szybkiego marszu Twoje stopy mają specyficzne potrzeby, inne niż w trakcie biegania. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Czy potrzeby moich stóp podczas chodzenia i biegania są takie same ?

Teraz, gdy już wiesz, czego potrzebują Twoje stopy w trakcie chodzenia, nie pozostaje Ci nic innego, jak wybrać odpowiednie buty do aktywnego marszu. Skorzystaj z naszego przewodnika, klikając tutaj.

 

Buty
newfeel_chaussures_marche_sportive

Aktywny marsz to prosty i skuteczny sport, który nie wymaga dużego wyposażenia: wyłącznie odpowiednio dobrana para butów stanowi kluczowy element, który pozwoli Ci jak najlepiej wykorzystać potencjał i czerpać przyjemność z chodzenia. Skorzystaj z naszego przewodnika, aby wybrać odpowiednie buty do aktywnego marszu.

Techniki i wskazówki

Chodzenie jest kompletnym, prostym i przynoszącym efekty sportem, ale stopa, bez której chodzenie byłoby niemożliwe, jest czymś bardzo złożonym. Zbudowana jest z 26 kości, licznych stawów i więzadeł. To dzięki stopom nasze ciało może się przemieszczać.

Korzyści z chodzenia

Dlaczego mówi się, że aktywny marsz jest sportem kompletnym? Aktywny / szybki marsz nie ogranicza się do wzmacniania mięśni kończyn dolnych. Nie tylko angażuje uda i mięśnie pośladków, lecz także wzmacnia ogół górnych partii ciała, w szczególności zaś ramiona i mięśnie brzucha.

GORA STRONY