marche nordique randonnée

Czym różnią się kijki do nordic walking od kijków trekkingowych?

Nordic walking to sport, który uprawia się obowiązkowo z dwoma specjalnymi kijkami, podczas gdy w trekkingu kijki pomagają podpierać się przy podejściach i uniknąć poślizgnięcia czy "zjechania" w dół podczas schodzenia: ruch kijków różni się w zależności od uprawianego sportu. Konieczne jest więc wyposażenie się we właściwe kijki, ponieważ nie odpowiadają one na te same potrzeby. Przyjrzyjmy się ich funkcjom.

SPOSÓB UŻYTKOWANIA KIJKÓW...

marche nordique randonnée

Uprawiając nordic walking, chodzisz po płaskim terenie. Kijki pomagają Ci się odpychać i stymulują pracę górnych partii ciała. Są niezbędne do uprawiania tego kompletnego sportu i odpowiadają jego specyficznym potrzebom: bez kijków do nordic walking nie ma nordic walking. 

Uprawiając trekking, chodzisz po terenie spadzistym, obfitującym we wzniesienia, ruch kijków będzie więc inny: kijki trekkingowe pomagają podpierać się przy podejściach i uniknąć poślizgnięcia czy "zjechania" w dół podczas schodzenia. Nie są niezbędne do uprawiania tego sportu, choć jak najbardziej zalecane. 

... I SKŁAD MATERIAŁOWY RURKI KIJKÓW

Osoby uprawiające nordic walking podczas wyboru kijków zwracają uwagę na zawartość procentową włókna węglowego. Im większa jego zawartość, tym bardziej włókno węglowe będzie redukować oddziaływanie drgań na stawy i ramiona, zapewniając jednocześnie lekkość i dynamikę. 

 

Z kolei dla osób uprawiających trekking liczy się solidność, ponieważ kijki mają za zadanie ułatwić wędrówkę oraz zminimalizować ryzyko upadku i kontuzji. Materiał najlepiej odpowiadający ich potrzebom to aluminium

PASKI - RĘKAWICZKI:SPECYFIKA KIJKÓW DO NORDIC WALKING

Kijki do nordic walking :

Wyposażone są w paski z otworem na kciuk (paski-rękawiczki), które umożliwiają otwarcie dłoni przy odepchnięciu: podstawowym dla nordic walking ruchu, który powinien być płynny i regularny. 

Kijki trekkingowe wyposażone są w zwykłe, proste paski zakładane na nadgarstki, ponieważ podczas użytkowania nie wypuszczasz kijków z rąk. 

KIJKI JEDNOCZĘŚCIOWE A TELESKOPOWE

Do nordic walking zalecamy kijki jednoczęściowe (złożone z jednej rurki), które pozwalają uniknąć drgań podczas marszu i chronią stawy.

Do trekkingu zaleca się kijki teleskopowe (złożone z kilku rurek), które można regulować w zależności od rodzaju terenu i łatwo schować do plecaka.

Jak widać, kijki do nordic walking odpowiadają na specyficzne potrzeby tego kompletnego i korzystnego dla zdrowia sportu. Dokonując zakupu, zauważysz, że kijki do nordic walking sprzedawane są zawsze w kompletach po 2 sztuki, podczas gdy kijki trekkingowe mogą być sprzedawane pojedynczo, ponieważ jeden kijek wystarcza czasem do zapewnienia stabilności podczas użytkowania. 

Wybierając kijki, możesz również skorzystać z poniższej tabeli podsumowującej :

  NORDIC WALKING TREKKING
FUNKCJE

Pomoc w odpychaniu się

Stymulacja pracy górnych partii ciała

Podparcie przy podejściach

Zapobieganie poślizgnięciu/"zjechaniu" w dół podczas schodzenia

SKŁAD MATERIAŁOWY RURKI Preferowane jest włókno węglowe Aluminium
PASKI Paski - rękawiczki ułatwiające ruch wykonywany podczas uprawiania nordic walking Zwykłe, proste paski
KIJKI JEDNOCZĘŚCIOWE A TELESKOPOWE Preferowane są kijki jednoczęściowe Preferowane są kijki teleskopowe

Masz ochotę rozpocząć przygodę z nordic walking ?
Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jakie korzyści niesie z sobą ta dyscyplina.

 

BIENTÔT DISPONIBLE
GORA STRONY