Czym jest nordic walking ?

Słyszałaś/słyszałeś już o nordic walking i chcesz dowiedzieć się więcej o tej dyscyplinie, która przeżywa rozkwit ? Virgile Van-Rampelbergh, trener Francuskiej Federacji Lekkiej Atletyki powie Ci wszystko o tym wszechstronnym, dynamicznym sporcie, który ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie i psychikę ! 

DEFINICJA NORDIC WALKING

Nordic walking to sport uprawiany na świeżym powietrzu, najczęściej rekreacyjnie. Lecz uwaga - nie polega on tylko na stawianiu stóp jedna przed drugą: potrzebne są specjalnie w tym celu zaprojektowane kije

Kijki umożliwiają szybszy ruch do przodu i angażują wszystkie mięśnie. W przeciwieństwie do turystyki, przy nordic walking kijków nie stawia się pionowo przed sobą, lecz z czubkami skierowanymi do tyłu (jak na biegówkach). 

Dzięki kijkom idący przemieszcza się szybciej, a postawa ciała jest atletyczna. 

DLA KOGO JEST TO ODPOWIEDNI SPORT ? 

Jako sport wytrzymałościowy nordic walking świetnie sprawdza się jako sposób na powrót do formy i utrzymanie jej. Jest odpowiedni zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, dla osób wysportowanych i o siedzącym trybie życia, które pragną zadbać o zdrowie i zacząć uprawiać sport. 

To sport dla każdego - niezależnie od wieku, kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Każdy znajdzie swój sposób na uprawianie nordic walking w zależności od celów i możliwości fizycznych. 

Można skorzystać z oferty klubu, gdzie są różne rodzaje zajęć, lub uprawiać go samodzielnie. Ważne jest prawidłowe wyposażenie i opanowanie podstawowych zasad. 

SKĄD POCHODZI NORDIC WALKING ? 

W Europie miłośnicy gór i nart biegowych od wielu dziesięcioleci uprawiają rodzaj nordic walking: wykorzystują lato do treningów i maszerują, dzięki pomocy kijków utrzymując duże tempo. 

Nordic walking w formie, w jakiej znamy tę dyscyplinę dzisiaj, zaczyna się raczej pod koniec lat 90. W 1994 r. Marko Kantaneva, fiński trener, opublikował sposób chodzenia z kijkami  inspirowany jazdą na nartach biegowych. Swoją metodę uzupełnił serią ćwiczeń rozwijających i poprawiających sprawność fizyczną. 

W latach 2000 różni francuscy działacze sportowi zaangażowali się w rozwój nordic walking. W roku 2009 dyscyplinę regulują przepisy Francuskiej Federacji Lekkiej Atletyki. 

Masz ochotę spróbować? W artykule znajdziesz korzyści płynące z uprawiania nordic walking.

Kijki do nordic walking

Wyboru kijków do nordic walking dokonujemy w zależności od wzrostu. Muszą one być odpowiednio dostosowane, aby chronić stawy. Zobacz, w jaki sposób dokonać zakupu kijków do nordic walking we właściwym rozmiarze :

GORA STRONY