Buty damskie: na obcasie czy bez obcasa?

Nareszcie mamy wiosnę ! To okazja do tego, by zapoznać się z nowymi kolekcjami butów (w tym oczywiście z kolekcją Newfeel:-) ) i odpowiednio się wyposażyć na cały sezon ! Myśląc o zakupach, zastanawiasz się być może, jaki rodzaj butów powinnaś wybrać: na obcasie czy bez obcasa ? Jak wpłynie to na twoje ciało ? Ekipa Newfeel udziela odpowiedzi na te pytania.

Buty na obcasie: skutki poważniejsze niż nam się wydaje.

Słyszymy często, że chodzenie w butach na obcasie nie jest najlepszym rozwiązaniem dla pleców i dla ciała. Jaki jednak jest rzeczywisty wpływ tych butów, które tak bardzo lubimy, na nasz organizm? Inżynierowie marki Newfeel wytłumaczyli mi tę kwestię.

Oto kilka istotnych skutków, o których trzeba wiedzieć (zaraz się przekonasz, że nie wygląda to zbyt różowo) :

Skutki okazjonalnego chodzenia w butach na obcasie :

Gdy masz na nogach czółenka lub inne buty na obcasie, stawy skokowe są wygięte, a stopy znajdują się w niestabilnym położeniu, co zwiększa ryzyko kontuzji podczas codziennego chodzenia.

Nie brak badań, które dowodzą również, że noszenie butów na obcasie ogranicza tzw. powrót żylny. Tym nieprawidłowym krążeniem krwi można wytłumaczyć na przykład większe zmęczenie, zadyszkę czy ból nóg.

Skutki częstego chodzenia w butach na obcasie:

Wpływ na sposób chodzenia: być może zauważyłaś, że kiedy chodzisz w butach na obcasie, słabiej zginasz nogi w kolanach. To słabsze ugięcie zmniejsza płynność kroku, czyni go bardziej męczącym, a przede wszystkim naraża kręgosłup na większe wstrząsy, co może wywoływać bóle okolicy lędźwiowej i inne dolegliwości pleców.

Obcasy mogą również prowadzić do skracania mięśni łydek, co z kolei w połączeniu z ograniczonym zakresem kroku może skutkować mniej zręcznymi ruchami i większym ryzykiem upadku.

No dobrze, ale co mam zrobić, jeśli lubię chodzić na obcasach ? - zapytasz. Nie panikuj! Ekipa Newfeel radzi, w jaki sposób zadbać o siebie, sprawiając sobie jednocześnie przyjemność !

Po pierwsze: wybieraj obcasy, których wysokość nie przekracza 5 cm.

Wyższe obcasy mają naprawdę szkodliwy wpływ na mechanikę chodzenia i na ciało.

 

Po drugie: staraj się chodzić raczej w butach na obcasach mających mniej niż 3 cm.

Nadadzą one stopom i łydkom smukły wygląd, a nie będą Ci szkodzić !

Po trzecie: pamiętaj, że obcasy są jak czekolada - zachowaj umiar !

Najlepszym rozwiązaniem jest wybór butów umiarkowanie wysokich, z obcasem o szerokiej podstawie, która zapewni Ci odpowiednią stabilność, dobrze trzymających kostkę. Unikaj też noszenia ich przez zbyt długi czas.

A ty ? W jakim obuwiu masz zwyczaj chodzić na co dzień ? Nosisz buty na obcasie ?
Podziel się z nami swoim doświadczeniem, komentując ten artykuł !

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY