Aktywny marsz: w co się wyposażyć?

Aktywny marsz to sport, który nie wymaga wielkich inwestycji: odpowiednio dobrana para butów stanowi kluczowy element, który pozwoli Ci jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i czerpać przyjemność z chodzenia. 

Jaki rodzaj butów powinieneś wybrać do aktywnego marszu ?

Podczas aktywnego marszu potrzeby stóp odpowiadają specyfice tego sportu.  Twoje ruchy różnią się od ruchów wykonywanych przez biegaczy : w pierwszej kolejności stawiasz piętę, zaznaczając lekkie cofnięcie, następnie cała stopa przetacza się, zachowując kontakt z podłożem, od zewnętrznej strony pięty aż do palucha, którym się odpychasz.

Konieczne są więc buty z mniejszą amortyzacją niż w butach do biegania. Uprawiając aktywny marsz, potrzebujesz trzymania i stabilności, aby układać stopy równo z kierunkiem marszu, a także elastyczności ułatwiającej prawidłowe przetaczanie stopy.

Jaki strój wybrać do aktywnego marszu ?

Ważne jest przede wszystkim, aby czuć się swobodnie i mieć na sobie strój, który nie będzie krępował ruchów. Istnieje tylko jedna złota zasada: strój powinien być tak dobrany, abyś zapomniał, że masz go na sobie !

Podczas uprawiania sportu pocimy się. Aby aktywność fizyczna była prawdziwą przyjemnością, radzimy wybrać odzież oddychającą, odprowadzającą wilgoć. Powinieneś również wiedzieć, że podczas marszu temperatura ciała może podnosić się i równie szybko spadać. W związku z tym dobrze jest ubrać się warstwowo, aby móc dostosować się do wahań temperatury. Zwłaszcza wtedy, gdy jest zimno !

Podsumowując: prawidłowo dobrany strój, który nie będzie Ci przeszkadzał podczas chodzenia, oraz buty przeznaczone do aktywnego marszu to dwa elementy składające się na twoje wyposażenie ! 

 

 

 

Korzyści z chodzenia

Chcesz zrzucić kilka kilogramów, ale wskazówka wagi nie pokazuje Ci właściwego kierunku? Charles Aisenberg, lekarz medycyny sportowej współpracujący z francuskim instytutem INSEP (Institut National du Sport, de l’Expertise et de la performance) zaleca aktywny marsz jako sposób na to, by poczuć się lepiej w swoim ciele. Koniec z uciążliwymi dietami! Aby stracić na wadze, trzeba chodzić!

GORA STRONY