7 sposobów na zachęcenie dziecka do chodzenia

« Daleko jeszcze? »: pytanie, które wszyscy zadawaliśmy i które każdy rodzic usłyszy pewnego dnia. Skorzystaj z naszych wskazówek i spraw, aby chodzenie stało się czymś więcej niż tylko sposobem przemieszczania się: przyjemną formą troski o zdrowie twojego dziecka!

Chodzenie razem z dzieckiem stanowi fantastyczne doświadczenie. To prosta forma aktywności, dobra dla zdrowia twojego milusińskiego, a jednocześnie pozwalająca nawiązać z nim bliską, opartą na wzajemnym zrozumieniu relację. Chodzenie jest sportem darmowym (pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie wyposażenie), dobrą zabawą, sposobem na przyjemne spędzanie czasu i odkrywanie świata.

1 – Zamień chodzenie w przygodę

Zamiast sugerować dziecku wyjście na zwykły spacer, zaproponuj mu udział w przygodzie, której warunkiem jest chodzenie. Niech to będzie na przykład wyprawa do parku i odkrywanie w nim różnych atrakcji: placu zabaw, rzeki, jeziora. Dobra jest każda metoda, która nadaje chodzeniu sens i zachęca do niego.

2 – Spraw, że aktywność stanie się interesująca

Chodzenie jest fajne! Zorganizuj na przykład akcję zbierania określonych przedmiotów, poszukiwanie skarbów w postaci liści konkretnych drzew albo marsz z przeszkodami, takimi jak pień drzewa, kałuża, niewielki pagórek albo wydma, jeśli mieszkacie blisko plaży.

To nie chodzenie jest nudne, lecz płaskie ścieżki niekryjące żadnych niespodzianek!

3 – Zabierz ze sobą mapę

Będziesz mógł pokazać dziecku, gdzie się znajduje. To również okazja do tego, aby powierzyć mu odpowiedzialne zadania. Dzięki mapie dziecko może stać się motorem waszej wyprawy, wybierając inną trasę. W ten sposób chodzenie pozostaje ekscytujące i pobudza wyobraźnię.

4 – Zagraj w « Zgadnij, co widzę! »

W Anglii gra ta nosi nazwę « I-Spy ». Prawdziwa klasyka gatunku! Podajesz pierwszą literę lub kolor widzianego przez siebie przedmiotu (np. drzewa), a dziecko ma za zadanie odgadnąć, o jaki przedmiot chodzi. Następnie zamieniacie się rolami!

5 – Powierz dziecku aparat fotograficzny

Będzie mogło udokumentować każdą z waszych wypraw i stworzyć album swoich odkryć. Gdy dorośnie, z przyjemnością będziecie wracać wspólnie do tych niezwykłych pamiątek.

6 – Zabierz coś do jedzenia i do picia…

Coś, co sprawi dziecku przyjemność! Możesz zaplanować przerwę na piknik, a pieczę nad smakołykami powierzyć dziecku. Niosąc prowiant w swoim plecaku, poczuje się, jak dorosły.

7 – Daj dziecku krokomierz

Z myślą o zdrowiu dziecka zaleca się co najmniej 60 minut codziennej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, takiej jak chodzenie. To odpowiednik 12 - 15 tysięcy kroków dziennie.

Śledząc aktywność dziecka za pomocą krokomierza, będziesz miał pewność, że trzymasz się zaleceń zdrowotnych, a jednocześnie dostarczysz mu motywacji do chodzenia razem z tobą.

  • WARTO WIEDZIEĆ: Podczas tych chwil spędzanych wspólnie z dzieckiem (a może i z jego kolegami) pamiętaj, że to ono nadaje rytm. Gdy tylko zacznie wykazywać oznaki zmęczenia, przerwij wyprawę. Lepiej, żeby nie zniechęciło się do kolejnych sesji marszu i mogło regularnie korzystać z dobroczynnego wpływu tej formy aktywności na zdrowie!

Korzyści z chodzenia

Jako adept aktywnego i szybkiego marszu dostrzegasz dobroczynny wpływ tej formy aktywności na zdrowie i samopoczucie. Płynące z chodzenia korzyści dotyczą osób w każdym wieku, również dzieci, które stanowią grupę szczególnie podatną na ryzyko nadwagi związanej z siedzącym trybem życia.

GORA STRONY