Zalety butów dziecięcych: fakty i mity

(2)

Stopy dziecka mają podczas chodzenia inne potrzeby niż stopy osoby dorosłej (na przykład w zakresie amortyzacji - możesz to sprawdzić tutaj). Dlatego, w uzupełnieniu artykułu o stereotypach dotyczących butów do chodzenia, proponujemy Ci tekst poświęcony butom dziecięcym. Czekamy na twoje pytania i komentarze !

Dobrze jest kupić dziecku buty w większym rozmiarze - "na zapas": FAŁSZ.

Za duże buty nie zapewnią stopom dziecka prawidłowego trzymania. Jednocześnie buty nie mogą być za ciasne (za wąskie i/lub za krótkie). Luz pomiędzy koniuszkami palców i czubkiem buta powinien wynosić 6 mm. No dobrze, ale jak prawidłowo wybrać rozmiar? - zapytasz. Pytanie to prowadzi nas do kolejnej kwestii ;-)

 

Aby sprawdzić, czy wybrany dla dziecka rozmiar jest odpowiedni, należy nacisnąć na czubek buta: PRAWDA I FAŁSZ.

Metoda ta wydaje się właściwa, ale gdy naciskasz na czubek buta, dziecko odruchowo zwija palce. Ocena rozmiaru jest wówczas zafałszowana. Jaką metodę zaleca Karine, szef produktu dla kategorii "junior" ? Gdy dziecko włoży stopę do buta i przesunie ją maksymalnie do przodu, przytrzymaj przednią część jego stopy (naciskając wnętrzem dłoni na przód buta), aby uniemożliwić mu podwinięcie palców. Następnie spróbuj wsunąć palce z tyłu buta, za piętą, aby sprawdzić, czy jest w nim wystarczający luz (wspomniane wcześniej 6 mm).

 
 

Dobre trzymanie stopy zapewnią dziecku buty z podwyższoną cholewką: FAŁSZ.

Podczas chodzenia buty będą dobrze trzymały stopę dziecka, jeśli jego pięta pozostanie na swoim miejscu. Potrzebny jest więc specjalny zapiętek. Buty z podwyższoną cholewką takiego trzymania nie zapewniają, wręcz przeciwnie: są zbyt sztywne, uniemożliwiają ruch stopy i jej prawidłowe przetaczanie przy każdym kroku, co nie jest dla dziecka korzystne. W zbyt sztywnych butach z podwyższoną cholewką dziecko będzie się czuło tak, jakby miało na sobie buty narciarskie. Pamiętaj, że możesz założyć dziecku buty z podwyższoną cholewką (na przykład ze względów estetycznych), ale pod warunkiem, że będą one elastyczne na wysokości kostki (jak na przykład nasze buty Jarry Mid).

Dobre buty dziecięce to buty wyprofilowane na poziomie wysklepienia stopy: FAŁSZ.

Często wygłaszana opinia, jakoby buty z mocno wyprofilowanym wysklepieniem stopy były dobrym rozwiązaniem, nie odpowiada prawdzie. Wydaje nam się czasem, że dzieci mają płaskostopie i że takie buty mogłyby im pomóc, ale wcale tak nie jest. Dziecięce stopy są po prostu w znacznej mierze wypełnione tkanką tłuszczową.

Pod wpływem wzrostu i chodzenia następuje ich umięśnienie i ukształtowanie wysklepienia.

Jeśli dziecko chodzi w butach o zbyt mocno zaznaczonym wysklepieniu, jego mięśnie nie kształtują się i nie wzmacniają prawidłowo, a w dniu, w którym założy buty słabiej wysklepione, jego ciało będzie zmuszone do dużego wysiłku, aby zrównoważyć ten brak. To z kolei może prowadzić do bólu kolan i pleców.

banner_pl_actireo

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
Korzyści z chodzenia
bienfaits_marche_enfant_newfeel

Dès lors que votre enfant est capable de marcher sans tomber et vous suivre, il important de faire en sorte qu’il développe un mode de vie sain rempli de découverte. La marche est une activité physique d’endurance pleine de bénéfices pour la croissance de votre enfant.

(1)
GORA STRONY