Jak wybrać buty dla dziecka ?

(4)

Szukasz wskazówek, które pomogą Ci kupić buty dla dziecka i upewnić się co do słuszności wyboru? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania, które zadajesz sobie najczęściej podczas zakupu :

1/ Czy dziecko będzie umiało samodzielnie założyć i zapiąć lub zawiązać buty ?

W wieku 5-6 lat dzieci są w stanie samodzielnie zawiązać sznurowadła. Aby jednak ułatwić zakładanie i zapinanie, zalecamy wybór butów na rzepy lub rozwiązanie łączące elastyczne sznurowadła  z paskiem na rzep, jak w butach dziecięcych Newfeel. Systemy te pozwalają zaoszczędzić czas i umożliwiają dziecku pełną samodzielność. 

Czy dziecko będzie umiało samodzielnie założyć i zapiąć lub zawiązać buty do aktywnego marszu ?

 

2/ Czy but dobrze trzyma stopę dziecka ? 

Jak wyjaśniamy w artykule Zalety butów dziecięcych: fakty i mity, to pięta dziecka, nie kostka, musi być dobrze trzymana w bucie. Jeśli trzymanie pięty jest nieprawidłowe, stopy dziecka mogą przesuwać się w prawą lub w lewą stronę, co w dłuższej perspektywie zmodyfikuje jego postawę ciała i naturalny sposób chodzenia.

Aby sprawdzić, czy pięta jest prawidłowo trzymana, radzimy upewnić się, że buty posiadają specjalny zapiętek. Część ta powinna być sztywna, aby stopa dziecka nie kołysała się.

Na wysokości podbicia stopy sprawdź, czy zapięcie/wiązanie jest prawidłowo dopasowane. Jeśli chodzi o przednią część buta, dziecko powinno móc swobodnie poruszać palcami: luz pomiędzy koniuszkami palców i czubkami butów powinien wynosić 6 mm. Komfort ten stwarza korzystne warunki dla rozwoju stóp i pozwala pracować nad stabilnością.

3/ Czy dziecko może w tych butach uprawiać sport ?

Czy dziecko może w tych butach uprawiać sport ?

Aby odpowiedzieć na potrzeby związane z różnorodnymi formami aktywności dziecka, buty muszą spełniać cztery kryteria, którymi są :

 • przyczepność: niezawodnym rozwiązaniem jest podeszwa z kauczuku. To materiał o naturalnych właściwościach antypoślizgowych. W naszych butach dziecięcych jest on ponadto niebrudzący, co stanowi idealne rozwiązanie do szkoły, gdzie często wymaga się obuwia o podeszwach niepozostawiających śladów na podłodze. Spróbuj potrzeć butem o podłogę, jakbyś chciał zmazać ślad ołówka. Jeśli nie powstanie zabrudzenie, to znaczy, że podeszwa rzeczywiście wykonana jest z kauczuku.

 • miękkość: aby wykonywać precyzyjne ruchy, pozwalające na przykład utrzymać się na krawężniku lub pokonać wyznaczoną ścieżkę slalomem, nie wykraczając poza linię, dziecko musi panować nad swoją równowagą. Buty nie powinny ograniczać naturalnej elastyczności stopy, wybierz więc odpowiednio giętkie obuwie! Możesz to sprawdzić, uginając but przed dokonaniem zakupu.

 • stabilność: w ramach swojej codziennej aktywności dziecko wykonuje dużo ruchów bocznych i liniowych. Buty muszą zachowywać stabilność w każdych okolicznościach. Zalecamy więc wybór stabilnej i niezbyt wysokiej podeszwy. Próbowałeś już kiedyś poruszać się krokiem odstawno-dostawnym na obcasach? ;) 

 • amortyzacja: potrzeby dziecka w zakresie amortyzacji zależą od jego wieku. Opisujemy to szczegółowo w naszym ostatnim artykule: Czy dzieci potrzebują amortyzacji ?

4/ Czy buty są solidne? Czy będą trwałe ?

Dwa najczęściej stosowane materiały to skóra i syntetyki:

 • skóra jest higienicznym, oddychającym materiałem. Jest ceniona za jakość i dobrze znosi codzienne użytkowanie. Zapewnia maksymalny komfort, ponieważ to but dostosowuje się do stopy, a nie odwrotnie.
 • syntetyk jest materiałem, który łatwo wyczyścić. Wystarczy przetrzeć go wilgotną gąbką, aby usunąć plamy. Z estetycznego punktu widzenia buty charakteryzują się sporą trwałością.
 

Niektóre materiały są bardziej wytrzymałe od innych. Ponieważ dziecko mocno zużywa przednią część buta, potrzebne jest wzmocnienie tej strefy. Podeszwy zachodzące z przodu i z tyłu na cholewkę to idealne rozwiązanie i prawdziwa gwarancja solidności !

5/ Czy buty będą przemakać ?

 

Tylko niektóre buty są naprawdę nieprzemakalne. Większość butów dziecięcych to modele hydrofobowe, co oznacza, że woda spływa po ich powierzchni, nie przenikając przez materiał. Jeśli natomiast będą mokły przez zbyt długi czas, woda w końcu przedostanie się do środka poprzez szwy. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w artykule: Buty nieprzemakalne a buty hydrofobowe.

Aby zwiększyć nieprzemakalność, pamiętaj o impregnacie w sprayu,  który może być stosowany w przypadku większości materiałów (skóry, tkaniny, syntetyków). Radzimy zaimpregnować buty zaraz po zakupie! Zapoznaj się z naszym artykułem Jak impregnować buty?

 

Masz inne pytania dotyczące butów dziecięcych? Możesz nam je zadać w komentarzu do tego artykułu.

Tymczasem odkryj pełną ofertę butów dziecięcych Newfeel, którą znajdziesz tutaj

banner_pl_actireo

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Oceń
Korzyści z chodzenia

« Daleko jeszcze? »: pytanie, które wszyscy zadawaliśmy i które każdy rodzic usłyszy pewnego dnia. Skorzystaj z naszych wskazówek i spraw, aby chodzenie stało się czymś więcej niż tylko sposobem przemieszczania się: przyjemną formą troski o zdrowie twojego dziecka!

(1)
GORA STRONY