Dlaczego warto zachęcić dziecko do chodzenia?

(2)

Chodzenie bardzo korzystnie wpływa na zdrowie osoby dorosłej... Na zdrowie dziecka również! Możliwie jak najczęstsze przemieszczanie się piechotą począwszy od najmłodszego wieku zapewnia maluchom harmonijny rozwój, pozwalając im jednocześnie odkryć przyjemność płynącą z regularnej aktywności fizycznej.

Jako metoda zapobiegania nadwadze i sposób wspólnego spędzania czasu chodzenie stanowi formę aktywności przynoszącą korzyści całej rodzinie!

Istotna rola aktywności fizycznej dziecka

W ciągu ostatnich lat zachowania dzieci uległy znaczącej ewolucji. Młodzi ludzie spędzają dziś coraz więcej czasu przed telewizorem, komputerem (gry wideo) lub tabletem, kosztem regularnej aktywności fizycznej. Nawet zwykłe przemieszczanie się piechotą zostało poważnie ograniczone na rzecz środków środków transportu publicznego i samochodu.

Obniżony poziom aktywności ruchowej prowadzi do stopniowego przyrostu tkanki tłuszczowej kosztem mięśni. Dziecko odczuwa coraz większe zmęczenie i przestaje czerpać przyjemność z uprawiania sportu.

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko nadwagi i może pociągać za sobą problemy ze stawami i z układem oddechowym.

Prowadzenie zdrowego i dynamicznego trybu życia począwszy od dzieciństwa pozostaje do dziś najlepszą formą prewencji. Obowiązkiem rodziców jest więc zadbać o to, by dziecko ruszało się, i to każdego dnia.

Aktywność ruchowa może przybierać różne formy : zabawy, uprawiania sportu lub po prostu chodzenia!

Korzystny wpływ chodzenia na zdrowie dziecka

30 minut chodzenia dziennie daje dziecku liczne korzyści.

 1. Chodzenie uspokaja
  Dziecko, które przychodzi do szkoły pieszo, jest bardziej skoncentrowane od swoich rówieśników przywożonych samochodem. Powrót do domu piechotą również stanowi okazję do uwolnienia nadmiaru energii po dniu spędzonym w szkolnej ławce.
 2. Chodzenie rozwija samodzielność
  Pozwól dziecku zdecydować, którędy chce iść
  . Twoja pociecha może w ten sposób wybrać drogę na skróty albo przedłużyć spacer, a nawet zatrzymać się w parku na podwieczorek. Podejmowanie decyzji sprzyja dorastaniu i skłania do bacznej obserwacji otoczenia.
 3. Chodzenie poprawia nastrój
  Chodzenie pozwala korzystać ze świeżego powietrza i naturalnego światła. Gdy uprawiane jest regularnie i świadomie, pomaga również tworzyć bardziej pozytywny wizerunek swojego ciała.
 4. Chodzenie wzmacnia całe ciało
  Chodzenie przez odpowiednio długi czas przyczynia się do poprawy wydolności układu krążenia i wydolności oddechowej. Pozwala dziecku utrzymać prawidłową wagę i wzmacnia mięśnie nóg, stóp, a także ramion, jeśli młody sportowiec przyspiesza kroku.

Pomyśl więc o wyposażeniu go w porządne buty do aktywnego marszu!

Chodzenie z dzieckiem: wspólnie spędzony czas

Maszerując regularnie u boku swojego małego sportowca, stwarzasz sobie odskocznię od codziennych problemów. Pozbywasz się stresu i stajesz się bardziej dyspozycyjny dla bliskich Ci osób.

Wykorzystaj te wyjątkowe chwile spędzane z dzieckiem, aby wysłuchać tego, co ma Ci do powiedzenia, i budować opartą na wzajemnym zrozumieniu relację.

Po drodze zaszczepisz w nim upodobanie do aktywności fizycznej, która pomoże mu dorastać w dobrym zdrowiu!

banner_pl_actireo

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Oceń
Korzyści z chodzenia

Jako adept aktywnego i szybkiego marszu dostrzegasz dobroczynny wpływ tej formy aktywności na zdrowie i samopoczucie. Płynące z chodzenia korzyści dotyczą osób w każdym wieku, również dzieci, które stanowią grupę szczególnie podatną na ryzyko nadwagi związanej z siedzącym trybem życia.

Korzyści z chodzenia

Niezależnie od tego, ile masz lat i jaka jest Twoja kondycja fizyczna, doktor Patrick Bacquaert z IRBMS (działającego we Francji instytutu badań nad zagadnieniami związanymi z dobrym samopoczuciem, medycyną i sportem) zaleca, abyś zatroszczył się o swoje zdrowie, uprawiając aktywny marsz. Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się, dlaczego!

(1)
GORA STRONY