Czy podczas chodzenia i biegania potrzeby stóp są takie same?

(1)

W ostatnich artykułach mówiliśmy o amortyzacji, ale zastanawiasz się być może, czy proponowane przez nas rozwiązania są takie same dla wszystkich sportów. Odpowiedź brzmi: nie, ponieważ w zależności od uprawianego sportu inny jest ruch wykonywany przez stopy i inne są twoje potrzeby w zakresie amortyzacji i pozostałych ważnych właściwości butów.

Czym różni się praca stóp podczas chodzenia od pracy stóp podczas biegania ? W bieganiu ruch wykonywany przez stopę i kąt natarcia są inne niż w trakcie chodzenia. Siły oddziałujące w wyniku tego ruchu także różnią się między sobą.

CHODZENIE: Podczas biegania ciało w pewnym momencie traci kontakt z podłożem, ponieważ mamy do czynienia z odbiciem: następuje mocne uderzenie piętą w podłoże, a później wybicie z przedniej części stopy. Przy każdym kroku podeszwa musi zamortyzować (czyli pochłonąć) obciążenie odpowiadające dwu- trzykrotności wagi ciała.

BIEGANIE:  Podczas codziennego chodzenia i podczas aktywnego marszu jedna z dwóch stóp nieustannie zachowuje kontakt z podłożem. Oddziałująca siła jest mniejsza, a podeszwa musi zamortyzować obciążenie wynoszące tyle, ile ciężar twojego ciała x 1-1,5. Krok jest płynny, a stopa przetaczana jest od pięty aż do odepchnięcia paluchem.

Wpływ tych różnic na twoje potrzeby w zakresie butów :

CHODZENIE :

Do marszu :

 • mniejsza amortyzacja,

 • trzymanie i stabilność pozwalające utrzymać stopę w linii zgodnej z kierunkiem marszu,

 • elastyczność sprzyjająca prawidłowemu przetaczaniu stopy (od zetknięcia pięty z podłożem aż do odepchnięcia się od niego palcami)
   

BIEGANIE :

Do biegania :

 • amortyzacja dostosowana do mocnego uderzenia piętą,

 • trzymanie stabilizujące piętę na podłożu,

 • dynamika sprzyjająca odbiciu stopy.

Masz teraz nieco więcej informacji, aby wybrać buty do chodzenia !

 

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Oceń
Buty

Aktywny marsz to sport, który nie wymaga wielkich inwestycji: odpowiednio dobrana para butów stanowi kluczowy element, który pozwoli Ci jak najlepiej wykorzystać swój potencjał i czerpać przyjemność z chodzenia.

(1)
Techniki i wskazówki

Co odróżnia osobę, która po prostu chodzi, od osoby uprawiającej aktywny marsz? Fakt, że praca stóp, wykonywana nieświadomie przez pierwszą z nich, jest kontrolowana przez drugą. Podczas aktywnego marszu wykonywanie prawidłowych ruchów pozwala uniknąć kontuzji i zapewnia optymalną pracę mięśni. Zobacz, jak powinno się chodzić.

(1)
Blog
Propulse Walk Newfeel

Stopy ludzkie mają przeróżne kształty i rozmiary, ale buty przeznaczone wyłącznie do chodu sportowego / szybkiego marszu należą raczej do rzadkości. Inżynierowie i designerzy marki Newfeel wraz z naukowcami zajęli się badaniem sposobu, w jaki pracuje stopa podczas uprawiania naszej dyscypliny, aby zapewnić Ci wszystko, czego potrzebujesz.

(1)
GORA STRONY