Buty nieprzemakalne a buty hydrofobowe

Nie zawsze łatwo jest zrozumieć różnicę między parą butów hydrofobowych i nieprzemakalnych. Postanowiliśmy zgłębić temat. Różnice między tymi dwiema technologiami tkwią w czasie użytkowania i w intensywności opadów, z którymi przyjdzie Ci się zmierzyć, a także w poziomie oddychalności butów. Szczegóły poniżej. Czas użytkowania na deszczu:

Właściwości hydrofobowe zapewnia technologia zapobiegająca wsiąkaniu wody w materiał → produkt hydrofobowy gwarantuje nam ochronę przed wilgocią przez około 30 minut. Doskonałe rozwiązanie, jeżeli przez niedługi czas pozostajemy na powietrzu, gdy pada drobny deszcz.

Nieprzemakalność w kolei gwarantuje  pełną ochronę przed deszczem: możesz spokojnie zmierzyć się z tym rodzajem niedogodności pogody !

Oddychalność :

Wiemy o tym wszyscy: jednym z najbardziej szczelnych produktów jest plastikowa siatka. Ta szczelność działa w dwie strony: nic nie przedostaje się do środka, ale też nic nie wydostaje się na zewnątrz !

O ile produkt hydrofobowy  zachowa swoje właściwości oddychające (w przeciwieństwie do plastikowej siatki), całkowita nieprzemakalność (szczelność) nie zapewni oddychalności. Istnieje również rozwiązanie stanowiące dobry kompromis: technologie opracowane przez Novadry i Goretex (plastikowa membrana naklejona na materiał), które gwarantują nieprzemakalność i w pewnym stopniu oddychalność.

Musisz również wiedzieć, że szwy produktów wyposażonych w stosowne technologie rzadko są uszczelnione. Oznacza to, że produkt nieprzemakalny lub hydrofobowy będzie w tych miejscach przesiąkać, chyba że będą to szwy klejone metodą termiczną lub zostanie zastosowana technologia wapearl (kliknij tutaj, aby zapoznać się z naszym artykułem dotyczącym tej niecodziennej technologii).

Podsumowując: im bardziej nieprzemakalny będzie produkt, tym słabsza będzie jego oddychalność i tym bardziej się w nim spocisz !

Potrzebujesz więcej informacji ? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami ? Zamieść komentarz do artykułu 

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
GORA STRONY