Aktywny marsz - recepta na poprawę wydolności układu krążenia

Charles Aisenberg jest lekarzem medycyny sportowej współpracującym z francuskim instytutem INSEP (Institut National du Sport, de l'Expertise et de la Performance). Jego zdaniem aktywny marsz niesie z sobą wiele korzyści, szczególnie dla układu sercowo-naczyniowego. Jeśli więc chcesz zadbać o swoje zdrowie, nawet się nie zastanawiaj: szybki marsz jest dobry dla serca i dla zdrowia!

Wszyscy słyszeliśmy o chorobach układu sercowo-naczyniowego obejmujących schorzenia serca i naczyń krwionośnych. Aktywny marsz, jako łagodna i wytrzymałościowa forma aktywności fizycznej, pozwala poprawić funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. 

Ćwiczenie mięśnia sercowego poprzez regularne uprawianie aktywnego marszu jest bardzo skuteczną metodą walki z problemami sercowo-naczyniowymi. Zmuszając serce do pracy podczas chodzenia, możesz je wzmocnić. Szybki marsz umożliwia lepsze panowanie nad ciśnieniem tętniczym, uniknięcie lub lepszą kontrolę cukrzycy, stanowi odpowiedź na czynniki ryzyka i pozwala zwiększyć oczekiwaną długość życia!

1 - Panować nad ciśnieniem tętniczym

Regularne uprawianie sportu jest korzystne dla zdrowia. Pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze o 10 mm. Ciśnienie, które może być podwyższone w związku ze stresującym trybem życia, jest jedną z przyczyn udarów mózgu.

2 - Kontrolować cukrzycę

Aktywność fizyczna stanowi oręż w walce z cukrzycą typu 2. Pozwala uniknąć tej choroby w prawie 60% przypadków u osób w stanie przedcukrzycowym. Osobom chorym na cukrzycę aktywny marsz pozwoli ograniczyć zakres leczenia farmakologicznego i kontrolować rozwój choroby, opóźniając komplikacje. 

3 - Poprawić profil lipidowy

Chodzenie pozwala również zredukować zły cholesterol na rzecz cholesterolu dobrego! Używając terminów technicznych, powiemy, że przyczynia się do poprawy profilu lipidowego.

4 - Walczyć z otyłością

W połączeniu z odpowiednią dietą umiarkowana aktywność fizyczna, jak aktywny marsz, przyczynia się do kontrolowania nadwagi. Szybki marsz jest więc zalecany osobom, które chcą stracić na wadze. Uprawianie go umożliwia zwiększenie beztłuszczowej masy ciała i wysmuklenie sylwetki poprzez redukcję tkanki tłuszczowej zgromadzonej na brzuchu.

U pacjentów dotkniętych chorobą niedokrwienną serca (chorobą wieńcową) aktywność fizyczna, taka jak aktywny marsz, pozwala zmniejszyć śmiertelność o prawie 35%! 

Jak słuchać serca, aby prawidłowo uprawiać aktywny marsz i poprawić wydolność układu krążenia ?

Serce to prawdziwy instrument do pomiaru formy! Przy zbyt wysokiej częstości akcji serca (przy zbyt wysokim tętnie) będziesz zdyszany, a wysiłek szybko Cię zmęczy. Łącząc regularne treningi z odpowiednią dawką wysiłku, wykorzystasz w pełni dobroczynny wpływ aktywnego marszu na zdrowie.

Zaleca się uprawianie tego sportu co najmniej przez 20 minut, 3 dni w tygodniu, z tętnem na poziomie od 50 do 75% tętna maksymalnego (HR max)

Aby sprawdzić, ile wynosi twoje tętno maksymalne, możesz udać się do lekarza w celu wykonania testu wysiłkowego. Można również obliczyć je w następujący sposób:

Mężczyźni: 220 – wiek.

Kobiety: 226 – wiek.

W miarę wykonywania kolejnych treningów twoje tętno spoczynkowe obniży się i zaobserwujesz, że podczas wysiłku rośnie wolniej i w mniejszym stopniu. Trenując, będziesz zwiększał swoją zdolność do coraz bardziej intensywnego wysiłku, ponieważ twoje serce będzie coraz silniejsze. 

Wzmacniając serce, aktywny marsz pozwala również poprawić jakość życia i ograniczyć ryzyko udaru mózgu. 

 

WARTO WIEDZIEĆ 

Choroby układu sercowo-naczyniowego to najczęstsza przyczyna śmierci we Francji.
Co roku umiera na nie 180 000 osób.
Stanowią one trzecią przyczynę przedwczesnych zgonów u osób do 65 roku życia (po chorobach nowotworowych i wypadkach).

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
Korzyści z chodzenia

Zostało medycznie dowiedzione, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do tego, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Nie na darmo mówi się, że « sport to zdrowie ». Nie możesz się zdecydować, jaką dyscyplinę sportu wybrać? Charles Aisenberg, lekarz medycyny sportowej współpracujący z francuskim instytutem INSEP, zaleca szybki marsz jako sposób na to, aby zadbać o swoje zdrowie.

(1)
Korzyści z chodzenia

Lekarze i specjaliści do spraw zdrowia zgadzają się co do tego, że szybki marsz to znakomity sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów: pozwala mięśniom spalać kalorie, sięgając do zapasów tłuszczu. Czy wiesz jednak, ile czasu trzeba, aby w sposób trwały stracić na wadze?

(4)
GORA STRONY