Aktywny marsz: doskonałe remedium na stres

(2)

Sport i aktywny marsz to uznane metody codziennej walki ze stresem. Nie ma lepszego sposobu na dobre samopoczucie niż łagodna forma aktywności fizycznej, taka jak szybki marsz . To idealny sport dla kogoś, komu potrzebna jest poprawa nastroju. Sport i stress: jak to działa? 

chodzenie jako sport: idealny sposób na walkę ze stresem

Zawsze, gdy stajesz w obliczu problemu, czy to w pracy, czy to w codziennym życiu, pojawia się stres. Uważa się od dawna, że sport pozwala lepiej radzić sobie w tych sytuacjach. 

Pauline, manager ds. komunikacji cyfrowej, tak często, jak to możliwe, uprawia aktywny marsz w przerwie obiadowej: « Chodzenie w porze obiadowej daje mi prawdziwe odprężenie. To znakomita okazja, by przestać myśleć o pracy. Korzystam ze świeżego powietrza, doładowuję baterie i pozbywam się stresu na resztę dnia! ».

Emmanuel Lassalle, chodziarz długodystansowy i miłośnik chodzenia w pojedynkę, w pełni uznaje dobroczynny wpływ marszu na codzienne funkcjonowanie:

« Sport ten pozwala przewietrzyć ciało i umysł. Gdy chodzę, myślę o wielu sprawach. Udaje mi się rozwiązywać niektóre problemy codziennego życia. Lubię długie treningi: to prawdziwe spotkania z samym sobą. Czasami nawet nie odnoszę wrażenia, że uprawiam sport! »

W jaki sposób sport przeciwdziała stresowi?

Podczas aktywnego marszu ciało produkuje nawet 5 frazy więcej endorfin niż w stanie spoczynku. 

Zwane « hormonem szczęścia » endorfiny stanowią źródło dobrego samopoczucia psychicznego. Pomagają myśleć pozytywnie i zapobiegać stanom przygnębienia związanym ze stresem. 

Podczas uprawiania łagodnej i umiarkowanie intensywnej formy aktywności fizycznej, takiej jak aktywny marsz, krew jest lepiej dotleniona. Wywołuje to uczucie spokoju i wyciszenia, które możesz zaobserwować u siebie w trakcie i po zakończeniu sesji szybkiego marszu.

Aby można było w pełni wykorzystać dobroczynne oddziaływanie aktywności na stany niepokoju, wysiłek musi trwać przez co najmniej 30 minut i utrzymywać się w strefie wytrzymałości. To również w tej strefie spalamy najwięcej kalorii!

Nasze rady: jak chodzić bez stresu?

1 – Twoje ruchy muszą być luźne, swobodne

Pierwsze oznaki stresu zaczynamy na ogół odczuwać w barkach i plecach. Aby skutecznie eliminować te napięcia, należy wykonywać obszerne, swobodne ruchy, szczególnie na poziomie ramion

2 – Uśmiechaj się!

Rozluźniając mięśnie twarzy i uśmiechając się, będziesz czerpać z chodzenia większą przyjemność. Uśmiech pozwala uwolnić się od negatywnych emocji.

3 – Umów się z samym sobą!

Podczas aktywnego marszu zawsze powinieneś być w stanie swobodnie rozmawiać. Możesz jednak również chodzić w pojedynkę, aby pobyć z samym sobą. Staraj się wybierać trasy położone z dala od ruchu ulicznego i zanieczyszczeń. 

Wśród korzyści, jakie niesie z sobą aktywny marsz, dobroczynny wpływ na samopoczucie psychiczne oraz lepsze radzenie sobie ze stresem w perspektywie długoterminowej to niezaprzeczalne atuty. Nie zapominaj, że aby osiągnąć pożądane efekty, lepiej jest uprawiać sport regularnie (2 - 3 razy w tygodniu) niż serwować sobie zdwojoną dawkę w weekend!

 
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oceń
Korzyści z chodzenia

Poczuć się lepiej i odstresować się: to podstawowe motywacje przyświecające uprawianiu aktywnego marszu. Ten plenerowy, praktykowany na świeżym powietrzu sport pozwala zażywać ruchu z dala od stresów codziennego życia.

(1)
Korzyści z chodzenia

Aktywny marsz to sport prosty i przystępny dla każdego. A jednak z jego uprawiania wynika wiele korzyści, które przyczyniają się do poprawy samopoczucia fizycznego i psychicznego.

(2)
Korzyści z chodzenia
sport_exterieur_dehors_marche_newfeel

Zastanawiasz się, czy aktywny marsz lepiej uprawiać na świeżym powietrzu czy w klubie fitness? Uprawianie sportu na zewnątrz, w parku lub nad wodą, uwydatnia dobry wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie: oddychasz, cieszysz się urokami natury, troszczysz się o siebie. Ciepłe, słoneczne dni to idealny moment, aby w pełni z tego skorzystać. Uprawiając szybki marsz, lepiej wyjść poza cztery ściany !

(3)
GORA STRONY